אתרי תיירות בגליל המערבי

פקיעין

אף על פי שמבחינה רשמית פקיעין מוגדרת כיום כמועצה מקומית, הרי שכולם עדיין מתייחסים אליה ככפר. וזהו אכן כפר במלוא מובן המילה – ציורי, בעל סמטאות צרות ומפותלות, בתי אבן שעל חלק מגגותיהם משתרגים גפנים, ואווירה אינטימית ונעימה. כבר בימי בית שני היה המקום מיושב ביהודים, ובמאה ה-11 ישבו כאן מוסלמים ודרוזים. מעבר לעובדה ששיטוט נינוח הוא אופציה מצוינת, אל תוותרו על ביקור בכמה מן האטרקציות העיקריות פה: מערת הרשב"י, שבה על פי המסורת התחבא שמעון בר יוחאי ובה כתב את ספר הזוהר עם בנו; בית הכנסת העתיק (שנבנה במתכונתו הנוכחית בשנת 1873), מעיין הכפר המשמש כמרכז הכפר ובו בריכה קטנה ועוד.

מבצר המונפורט

המונפורט הקשיש הוא אחד המבצרים הצלבניים היפים ביותר בארץ. יש שלמים ממנו, מטופחים ממנו וגדולים ממנו, אבל אף אחד מהם לא מציע את הנוף הנשקף ממרומיו: ערוצו היפהפה של נחל כזיב וצלעות ההרים, המיוערות בחורש צפוף הצבוע ירוק עז. גם העובדה שמדובר במקום שאינו "מוסדר", מעצימה את קסמו.

גוש חלב

גוש חלב הייתה עיר יהודית חשובה שהתקיימה בימי בית שני, המשנה והתלמוד. אחד מאנשיה, יוחנן בן לוי מגוש חלב, יצא למרד ברומאים וארגן כוח שהגן על יישובי הגליל. כך הייתה גוש חלב ליישוב האחרון שנכבש בידי הרומאים. בתקופת המשנה שגשגה ופרחה העיר והייתה ידועה בתעשיית הזיתים, השמן המשובח והמשי המיוחד. יש סוברים שדשנותו של המקום הוא מקור שמה. כיום בנוי על שרידי גוש חלב הכפר הערבי ג'ש, אך עדיין אפשר לראות את שרידי היישוב העתיק, כמו בית כנסת ובית קברות יהודי עם מערות קבורה. עוד במקום קברי צדיקים, כנסיות המשמשות את הקהילה הנוצרית ביישוב, בוסתנים ונקודות תצפית יפות על אזור הגליל.

בית הבד במעיליה

בית הבד העתיק בכפר מעיליא שבגליל המערבי הוא רק חלק מהתפאורה הנושנה, האותנטית והמיוחדת של היישוב הזה, שפינות בו נדמות לעתים כלקוחות מימים רחוקים. בית הבד הזה, בבעלותם של בני משפחת קסוס המקומית, הוקם ככל הנראה לפני כ-400 שנה, והוא מצוי ממש בלב שרידי מבצר צלבני, קשיש ממנו בהרבה – כ-900 שנה. באופן מפתיע, בית הבד במעיליא עדיין פעיל, ונערכות בו הדגמות פעילות לקהל הרחב, הכוללות ריסוק הזיתים על ידי אבן מסתובבת, כבישה על ידי מכבש ידני אימתני, והזרמת השמן הגולמי אל בור ניקוז ייעודי. והכל מתובל בהסברים טכניים והיסטוריים מפיהם של בני המשפחה.

מערת קשת

מדוע קוראים למקום הזה מערה? הרי מדובר בקשת סלעית אדירת ממדים התלויה בין שמים וארץ מעל נופי הגליל המערבי, במרומי רמת אדמית. היא אמנם מרשימה גם בביקור שני, שלישי ורביעי, אבל היכן המערה? מסתבר שקשת זו היא רק שריד לתקרה של מערה שקרסה לפני עידן ועידנים. ודווקא השריד הזה הוא האטרקציה הטבעית הכי שווה באזור, בעיקר בזכות תצפיות הנוף שהיא מספקת – כמעט כמו לטוס במטוס קל. וכן, זה מפחיד בדיוק כמו שזה נשמע, וזה גם כיף גדול. הנוף כולל את רכס ראש הנקרה, מפרץ חיפה, הכרמל, מבצר יחיעם, והר מירון ועוד.

נחל געתון

נחל געתון הוא נחל העובר בעיר נהריה ומשם שמה. תחילתו בקרבת מושב מעונה והוא נשפך לים התיכון. הנחל הוא איתן. תוואי הנחל 19 ק"מ.נחל הגעתון מציע למטיילים מסלול יפהפה העובר בנוף הגליל המערבי. הסיור הוא מעגלי ומתחיל מעין אשחר, שהוא אחד משלושת המעיינות הגדולים שבנחל. תחילתו של השביל מאחורי מבנה שאיבה בקרבת המעיין, והמשכו בגדה הדרומית של הנחל. לאורך הנחל נוכל לראות חורש עשיר בעצים מזנים שונים, ובעונת החורף והאביב ניתן לפגוש בפריחה של פרחי הכלנית, הנורית, הרקפת ועוד.

מבצר יחיעם

מבצר יחיעם שבגליל המערבי הוא שריד מרשים למלוכתם של הצלבנים. זהו מבצר צלבני קדום שנבנה במאה ה-12 לספירה על שרידי יישובים קדומים מהתקופה הרומית. ראשוני המתיישבים, שעלו על הקרקע בשנת 1946, התגוררו בחורבות המבצר. הקירות העצומים של מבצר יחיעם שימשו להם מגן במלחמת העצמאות, כאשר היו נתונים במצור. עמדות המגינים שוחזרו וניתן לסייר בתוכם. במהלך הסיור במבצר יחיעם ניתן להתרשם מאופי הקרבות שעברו במקום בתקופת מלחמת העצמאות, ולראות את הגליל המערבי במלוא יופיו ממצפה הקיים בראש המבצר, מצפה שהוא אחד מהמצפים הגבוהים והמרשימים ביותר באזור.

דילוג לתוכן