גנים ופארקים

פארק גורן

מי שרוצה ללמוד מקרוב, הן בעיניים והן ברגליים, כיצד חורש ים תיכוני אמור להיראות במיטבו, יעשה את דרכו צפונה, אל פארק גורן. פארק גורן משתרע על פני כ-2,000 דונם, סמוך לקיבוץ אילון ולמושב גורן, ובחלקים נרחבים ממנו ניתן לצפות אל נחל כזיב העושה את דרכו למרגלותיו, וכן אל מבצר המונפורט הקשיש. יש בפארק גורן לא מעט מסלולי הליכה משפחתיים יפים, חלקם קצרצרים וקלילים. וכמובן, אינספור חניוני פיקניק מאובזרים ופינות רביצה נפלאות, חלקן אינטימיות למדי ומוסתרות למחצה. הפארק מתאפיין בעושר אדיר של עצי אלון כמו גם ער אציל, קטלב מצוי, אלה ארצישראלית ועוד. בעונת האביב נצבע פארק גורן בשלל צבעי פריחה.

הגנים הבהאים בעכו

הגנים הבהאיים בעכו, או גני בהג'י, שנמצאים שני קילומטרים צפונית לעכו, הם המרכז הקדוש ביותר לבהאים בעולם. גנים רחבי ידיים אלה מקיפים את האחוזה שבה התגורר הבהא אללה, מייסד הדת הבהאית, ואת המקדש שבו נקבר. הגנים רחבי הידיים מעוצבים בצורה מדויקת סביב המבנים ההיסטוריים, וניתן למצוא בהם שיחים גזומים בצורת קשתות, עצים מחטניים הנטועים בשורות ישרות ושאר מאפיינים גיאומטריים שנוצרו על ידי אלמנטים טבעיים. שביל מעגלי מרשים מקיף את המקדש והאחוזה ושביל ארוך מוביל מהכניסה לאתר אל דלת המקדש. חלקו האחרון של השביל מרוצף בחלוקי אבן לבנים חלקים שהובאו מחופי הכנרת. הגנים נמנים עם רשימת אתרי המורשת של אונסק"ו.

פארק אדמית

גם בימי הקיץ החמים ביותר, פארק אדמית הגבוה, הנהנה מבריזה, הוא מפלט ראוי עבור אותם טיילים בני מזל שמכירים אותו. פארק אדמית נטוע על רמת אדמית, שהיא חלק בלתי נפרד מרכס ראש הנקרה ומתנשאת לגובה של כ-400 מטר מעלי פני הים. מעבר לעובדה שנעים פה רוב הזמן, נשקפים מכאן היטב מרחבי הגליל המערבי, כמו גם מפרץ חיפה, שנראה קרוב באופן מפתיע. טיול בפארק אדמית יפתיע אתכם עם טרשים ומערות רבות – תוצאה של המסות סלע ארוכות שנים. מסלולי הטיול המסומנים באזור (שביל הטרסות ושביל ערוגות הבושם) ייקחו אתכם בין בוסתנים נטועים, תצפיות נוף והמון פינות פיקניק כיפיות.

אגם מונפורט

מי שהגה ותכנן את אגם מונפורט, שנמצא בטבורו של עמק הנושק ליישוב מעלות תרשיחא שבגליל, ידע היטב את מלאכת השילוב בין הטבעי והמלאכותי. הסיבה: מדובר באגם קסום שגשרוני עץ חולפים מעל מימיו, חצי אי עטור בצמחייה מצוי באחת מפינותיו, ולא מעט ברווזים שאימצו את המקום . וכך, לעתים נדמה שאתם נמצאים במקום אקזוטי, שוכחים שמדובר במעשה ידי אדם. את אגם מונפורט סובב שביל הליכה משולט היטב שנועד לחילוץ עצמות (עניין הכרחי אחרי נסיעה צפונה), ובמים עצמם משייטות לאיטן משפחות ששכרו סירות פדלים.

גן לאומי אכזיב

אכזיב שוכנת בגליל המערבי בין נהריה לראש הנקרה, לאורך חופה הצפוני של ישראל. בתנ"ך מוזכרת אכזיב כאחת מערי שבט אשר. היא שימשה כנמל קדום קטן שסביבו התפתח יישוב. רצועת חוף זו היא שמורת טבע קסומה ומרתקת, שלאורכה לגונות ובריכות ים טבעיות. מול חוף הים בולטים איים קטנים שהם שמורה בפני עצמה. גן לאומי אכזיב, משלב חוף ים סלעי ומפורץ, לגונות ובריכות ים טבעיות ומלאכותיות – האחת עמוקה והשנייה רדודה ומתאימה לילדים, שרידי יישוב קדום וכרי דשא גדולים. אפשר בקלות, בשל המים הצלולים והשקופים, לצפות בשושנות ים, בקיפודי ים ובתמנונים קטנים, הנחבאים מתחת לאבנים.

דילוג לתוכן